Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co skrywa zapora wodna w Solinie? Byliśmy w środku [ZDJĘCIA]

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Wnętrze zapory wodnej w Solinie.
Wnętrze zapory wodnej w Solinie. Krzysztof Łokaj
Wiele razy spacerowałem po zaporze, ale nigdy nie byłem w jej wnętrzu. Stojąc w jednym z czterech korytarzy, które rozciągają się na ponad 2 kilometry, największe wrażenie robią krople wody spływające po ścianach.

Zespół Elektrowni Wodnych Solina - Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej.

Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro.

Jak podkreśla przewodnik oprowadzający nas po wnętrzu betonowego molocha, żadna zapora wodna nie jest w stu procentach szczelna.

Jednym z niezwykłych elementów tej konstrukcji są umieszczone co 15 metrów fugi oszczędnościowe. W zaporze spełniają ważną funkcję. Woda, która próbuje przedostać się pod zaporę, wypływa właśnie do fugi. Dzięki czemu nie podmywa materiału skalnego i nie osłabia tym samym konstrukcji zapory. Puste miejsce między ścianami wzmacnia całą konstrukcję. Zapora nie byłaby bowiem wytrzymała będąc jednolitym tworem betonowym. Wszystko działa na zasadzie plastikowej rurki, która również jest pusta w środku, ale trudniej ją złamać niż pręt.

To, co znajduje się za zaporą w Solinie, czyli zbiornik ponad pół miliarda metrów sześciennych wody to nic innego, jak magazyn energii. Energia potencjalna takiego źródła, poprzez zrzut wody na wirnik turbiny, zamieniana jest w energię mechaniczną. I poprzez sprzężenie wirnika z generatorem, wytwarzana jest energia elektryczna. Inaczej mówiąc, turbinę generatora, która w elektrowni węglowej napędza para z kotłów, tutaj napędza woda płynąca z górnego do dolnego zbiornika. W razie nagłych przerw w dostawie energii z innych źródeł, elektrownia wodna w Solinie jest w stanie uruchomić produkcję prądu w ciągu zaledwie 3 minut.

Przy zaporze powstał największy zbiornik sztuczny w Polsce o objętości 480 mln metrów sześciennych wody. Konstrukcja ma ponad 664 metrów długości, 82 m wysokości i waży ponad 2 mln ton.

Zapora pełni przede wszystkim funkcję ochrony przed falą powodziową. Jednak, żeby woda spuszczona z tej ogromnej zapory nie wpływała negatywnie na tereny w dolnym biegu rzeki powstała druga, mniejsza zapora w Myczkowcach. Przy obu zaporach wybudowano elektrownie, które działają w tzw. systemie kaskadowym. Woda z dużej zapory, trafia na mniejszą zaporę i dopiero stamtąd spuszczona jest dalej do rzeki. Woda ze zbiornika w Solinie kierowana jest do turbin elektrowni przy pomocy ogromnych rurociągów o średnicy 6 metrów.

Tekst alternatywny

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co skrywa zapora wodna w Solinie? Byliśmy w środku [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na solina.naszemiasto.pl Nasze Miasto