Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Solina nie będą płacić za ścieki? Wójt chce z odpadów wytwarzać hydrowęgiel

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie w tym roku, to już w 2025 instalacja HTC w gminie Solina  może być gotowa. Dla gminy turystycznej byłby to duży krok naprzód
Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie w tym roku, to już w 2025 instalacja HTC w gminie Solina może być gotowa. Dla gminy turystycznej byłby to duży krok naprzód fot. Marcin Trzyna
Mieszkańcy gminy Solina nie będą płacić za ścieki? Tak, jeśli wójt doprowadzi do powstania w gminie instalacji karbonizacji bioodpadów. Byłaby to pierwsza w Polsce i Europie taka technologia.

W 2022 roku w gminie Solina zlecono opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie stosownych pozwoleń na realizację zadania „Wykonanie instalacji karbonizacji hydrotermalnej w oczyszczalni ścieków w miejscowości Berezka”. Planowana wielkość instalacji to około 3000 ton bioodpadów (tj. osadów pościelowych i bioodpadów produkowanych przez mieszkańców) na rok. Gmina współpracuje przy tym projekcie z uczelniami wyższymi, m.in. z Politechniką Krakowską i Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.

– Trzeba podpatrywać rozwiązania, które już funkcjonują na świecie – podkreśla Adam Piątkowski, wójt gminy Solina. – Mamy kryzys energetyczny i ekonomiczny, dlatego trzeba szukać alternatywnych technologii.

Jak w naturze, tylko szybciej

Karbonizacja hydrotermalna to innowacyjny proces, dzięki któremu można przetwarzać różnorodne rodzaje odpadów organicznych, takie jak odpady żywnościowe, rolnicze i ogrodnicze, czy osady ściekowe i przetwarzać je na hydrowęgiel, czyli paliwo odnawialne oraz bionawozy.

Ta nowatorska technologia została opracowana na skalę przemysłową w ciągu ostatnich 10 lat. Polega na symulowaniu przyspieszonego procesu podobnego do naturalnego powstawania węgla. W procesie HTC odpady poddawane są ciśnieniu 20 barów i temperaturze 210°C, co prowadzi do odwodnienie materii organicznej i zwiększenie zawartości węgla do 60 %. Cały proces odbywa się w zamkniętych zbiornikach, co uniemożliwia przedostania się jakichkolwiek problematycznych związków do atmosfery.

Jak podkreśla Adam Piątkowski powstanie instalacji doprowadziłoby nie tylko do tego, że mieszkańcy nie musieliby już płacić za ścieki, ale również do znacznych oszczędności w samej gminie. Hydrowięgiel zastąpiłby kupowany do ogrzewania budynków pelet.
Przetwarzaniem odpadów zajęłoby się przedsiębiorstwo komunalne, do którego gmina musi w tej chwili dopłacać. Docelowa ilość wyprodukowanego hydrowęgla to około 500 ton o wartości kaloryczniej +/- 18MJ/1kg.

To ewenement w skali Europy

W 2023 roku planowane jest pozyskanie środków finansowych.

– Liczymy na środki krajowe lub europejskie, bo jest to pionierska decyzja, ewenement w skali Europy i co więcej, jest to przykład dla innych jak można prowadzić gospodarkę w obiegu zamkniętym na terenie typowej gminy samorządowej, w dodatku turystycznej – dodaje wójt Soliny.

Instalacja ma powstać na terenie oczyszczalni ścieków w Berezce, która działa w najnowszej technologii oczyszczania ścieków, gdzie ściek oczyszczony można wykorzystać jako wodę użytkową. Energia elektryczna potrzebna w procesach oczyszczania ścieków i przetwarzania odpadów będzie w większości wykorzystana z istniejących i projektowanych instalacji fotowoltaicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na solina.naszemiasto.pl Nasze Miasto