Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna po zielonym sercu Sanoka. 10 unikalnych hektarów (ZDJĘCIA)

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, e-book-przewodnik po ścieżce, filmiki tematyczne oraz edukacja uczniów i nauczycieli – to efekt projektu sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności.

– Park miejski w Sanoku o powierzchni 10 ha, położony w centrum miasta został utworzony w ostatniej dekadzie XIX w. Na jego terenie znajduje się drzewostan z wieloma okazami o rozmiarach pomnikowych, liczne gatunki flory i fauny, polany z punktami widokowymi oraz 13 gatunków chronionych roślin w runie. Znajdują się w nim także cenne pamiątki po pokoleniach sanoczan – mówi Piotr Kutiak, ogrodnik miejski w Sanoku.

To powoduje, że park miejski w Sanoku zasługuje na szczególną uwagę, popularyzację i ochronę, co realizowane jest m.in. poprzez utworzenie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej.

Pierwszym etapem była inwentaryzacja gatunków flory i fauny oraz wszystkich obiektów. Dokonała tego grupa dwunastu wolontariuszy. Byli to nauczyciele, architekci, przyrodnik i społecznicy z Stowarzyszenia Łączy nas Sanok.

Kolejnym stała się propozycja utworzenia przystanków i ich przebiegu. Efektem tych prac było utworzenie i zamontowanie tablicy z mapą ścieżki przy wejściu do parku.

W ramach projektu nagrano 15 tematycznych filmów, które są dostępne po zeskanowaniu QR-code na poszczególnych przystankach (tabliczki umieszczone na słupkach na trasie ścieżki).

Finalnym etapem projektu było przeprowadzanie plenerowego szkolenia dla 30 nauczycieli, którzy mieli okazję zapoznać się z przebiegiem ścieżki oraz metodyką przeprowadzenia zajęć na ścieżce z użyciem kodów QR. Otrzymali także kody QR, za pomocą których mieli możliwość pobrania e-booka-przewodnika po ścieżce.

Jak podkreśla Piotr Kutiak, przewodnik cieszy się sporym zainteresowaniem. Zamieszczono w nim opisy parku, listę roślin rosnących na Górze Parkowej oraz opisy przystanków, opatrzone archiwalnymi zdjęciami pozyskanymi od sanockich instytucji.

Pod koniec października odbyła się też pilotażowa wycieczka z udziałem uczniów z SP nr 3. Dzieci samodzielnie wczytywały filmy edukacyjne z tabliczek QR-Code za pomocą telefonów, zapoznając się z przystankami ścieżki.

Ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Park Miejski w Sanoku” zrealizowano w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021 – 2023”. Sfinansowana została przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na solina.naszemiasto.pl Nasze Miasto