Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarząd województwa w sprawie leskiej obwodnicy: Informacje o konieczności wyburzenia kilkudziesięciu budynków lub całej wsi to dezinformacja

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Mieszkańcy sołectwa Huzele nie zgadzają się na żaden wariant obwodnicy
Mieszkańcy sołectwa Huzele nie zgadzają się na żaden wariant obwodnicy fot. Dorota Mękarska
Zarząd Województwa Podkarpackiego wydal oświadczenie w sprawie leskiej obwodnicy. Jak wiadomo trwają protesty w sprawie jej przebiegu

Zarząd Województwa Podkarpackiego w czwartek wydał w sprawie leskiej obwodnicy oświadczenie. Przypomniano, że ważną inspiracją do rozpoczęcia inwestycji, oprócz apeli społecznych były także względy strategiczne i kwestie bezpieczeństwa.

– Istotnym motywem były poważne, wielokrotne uszkodzenia mostu w Huzelach oraz niewydolność układu komunikacyjnego miasta, w szczególności w szczycie sezonu turystycznego. Idea budowy obwodnicy Leska w ciągu drogi wojewódzkiej nr 984 odpowiada na potrzebę stworzenia alternatywnej trasy, omijającej miasto na kierunku z Sanoka w stronę Cisnej i Polańczyka wraz z nową przeprawą przez San – napisano w oświadczeniu.

Niepokoje to chleb powszedni

Podkreślono, że zrealizowano ponad kilkadziesiąt inwestycji drogowych i mostowych, które są okupione niepokojami społecznymi, ale zawsze dążono do wypracowania kompromisu.

Władze wojewódzkie stanęły na stanowisku, że dojście do porozumienia jest możliwe, ale pod jednym warunkiem.

– Osiągnięciu tego porozumienia nie służą nieprawdziwe informacje powielane w trakcie spotkań i konsultacji społecznych przy projektowaniu drogi. W toku kampanii dezinformującej pojawiały się informacje o konieczności wyburzenia kilkudziesięciu budynków lub całej wsi, co jest zupełnie niewykonalne nawet w kontekście kosztów. Staramy się aby koszty społeczne były jak najmniejsze. Według wstępnych szacunków prawdopodobnie wyburzone mogą zostać 3 lub 4 budynki, ale prowadzone są dalsze analizy i próby, aby wyburzeń było mniej – tak postawił sprawę zarząd województwa.

Jak napisano w oświadczeniu również nieprecyzyjne są informacje, że alternatywnym rozwiązaniem komunikacyjnych problemów powiatu może być inna inwestycja, planowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ciągu drogi krajowej nr 84. Dotyczy to tzw. obwodnicy północnej.

– Te inwestycje są wzajemnie komplementarne i każda z nich służy przejęciu części ruchu przejeżdżającego przez Lesko. Obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej przejmie część ruchu w relacji Sanok – Hoczew i dalej do Polańczyka lub Baligrodu i Cisnej, a obwodnica północna w ciągu drogi krajowej nr 84 przejmie część ruchu na kierunku Sanok – Ustrzyki Dolne. Obecny poziom natężenia ruchu na obydwu tych kierunkach jest porównywalny i obydwa zadania są potrzebne – podkreślono.

Zgoda ponad podziałami politycznymi

Zarząd województwa zapowiedział, że jest w stanie zwiększyć dofinansowanie do budowy obwodnicy Leska lub zaproponować inwestycje komplementarne, bo jego zdaniem, nie stać nas, jako społeczeństwa, na rezygnację z tak cennej inwestycji.

Samorząd Województwa Podkarpackiego pozyskał na budowę obwodnicy Leska 100 mln zł z Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Jest to dotacja celowa. Sejmik Województwa zabezpieczył na ten cel 82 mln zł. Za dofinansowaniem głosowała większość radnych, nierzadko ponad politycznymi podziałami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarząd województwa w sprawie leskiej obwodnicy: Informacje o konieczności wyburzenia kilkudziesięciu budynków lub całej wsi to dezinformacja - Nowiny

Wróć na solina.naszemiasto.pl Nasze Miasto