Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piloci katapultowali się. Ratownicy podjęli ich z solińskiej zapory i akwenu – taki był scenariusz ćwiczeń [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
arch. DO RSZ
arch. DO RSZ Zdjęcia st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek
Od 17 maja na terenie kraju przeprowadzane się ćwiczenia taktyczno-specjalne pod kryptonimem Renegade/Sarex-23. Jeden z epizodów był we wtorek ćwiczony na zaporze w Solinie.

Ćwiczenia odbywają się w kilku województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, podkarpackim warmińsko-mazurskim oraz pomorskim.

Ich organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

Ćwiczenia potrwają do 26 maja br.

Siedem epizodów w czasie ćwiczeń

Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powierzanej oraz ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego.

Scenariusz ćwiczeń zakładał przeprowadzenie siedmiu epizodów. Pierwszy dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, który byłby wykorzystany jako środek ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącym zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Epizody od drugiego do piątego są związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniach lotniczych na obszarze lądowym, w terenie zurbanizowanym, trudno dostępnym rejonie o dużym stopniu zalesienia oraz nad rozległym akwenem wodnym.

Epizod szósty dotyczy prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczej w Zatoce Gdańskiej i wiązać się będzie z wykorzystaniem sił powietrznych, nawodnych i lądowych.

Siódmy i zarazem ostatni z epizodów związany jest z prowadzeniem bojowych działań poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniu lotniczym w rejonie aktywności grup terrorystycznych.

Maszyna uległa uszkodzeniu, piloci katapultowali się

Epizod, który ćwiczono na zaporze solińskiej zakładał prowadzenie działań poszukiwawczo-ratowniczych po awaryjnym lądowaniu statku powietrznego. Zgodnie ze scenariuszem w wyniku uszkodzenia maszyny doszło do katapultowania się pilotów.

Do akcji ratunkowej przystąpił zespół ASAR (dyżurne siły i środki służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego), który współdziałał z załogą śmigłowca Straży Granicznej oraz lokalną Policją i Strażą Pożarną. Dzięki wzorowej współpracy wszystkich jednostek nastąpiło bezpieczne podjęcie poszkodowanych z tamy oraz akwenu koło Soliny.

W ćwiczeniach biorą udział służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych, między innymi: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, dyżurne siły i środki służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR) oraz systemu ratownictwa morskiego (SAR), w tym Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC ) oraz Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego (CRMiL). Zaplanowano również udział właściwych Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego, Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz GOPR, TOPR i WOPR.

źródło: DO RSZ

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piloci katapultowali się. Ratownicy podjęli ich z solińskiej zapory i akwenu – taki był scenariusz ćwiczeń [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na solina.naszemiasto.pl Nasze Miasto