Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zwiększyć wchłanianie witaminy D? Przyjmuj ją w ten sposób, a szybko poczujesz efekty. To wspiera jej przyswajanie

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Równocześnie przez cały rok mamy jej za mało, bo jej głównym źródłem jest słońce. Dlatego konieczna jest suplementacja, którą niestety czasami przeprowadzamy nieprawidłowo. Zastosuj te wskazówki, aby wspomóc wchłanianie witaminy D w organizmie i nie zaburzać jej przyswajania i działania.

Spis treści

Na co pomaga witamina D?

Kobieta wysypuje na rękę ze słoiczka kapsułki z witaminą D
Zastanawiasz się, jak zwiększyć wchłanianie witaminy D? Zastosuj się do tych wskazówek, a będzie efektywniej działać! Fcafotodigital/gettyimages.com

Witamina D to grupa trzech związków steroidowych rozpuszczalnych w tłuszczach, a należą do niej: cholekalcyferol, ergokalcyferol (witamina D2) i 25-hydroksycholekalcyferol (witamina D3). Artykuł Witamina D3 – działanie, zapotrzebowanie, źródła pokarmowe i suplementacja na Stronie Zdrowia opisuje działanie poszczególnych z nich:

Witaminy D2 i D3 wykazują aktywność cholekalcyferolu, do którego są przekształcane w nerkach i wątrobie. Witamina D2 to roślinna forma tego związku występująca m.in. w grzybach i drożdżach. Witamina D3 ma pochodzenie odzwierzęce i zawarta jest w tkankach tłustych ryb morskich (mięśniach, wątrobie). Jej synteza (wytwarzanie) zachodzi również w ludzkim organizmie pod wpływem promieniowania słonecznego UVB, które natrafia na skórę człowieka.

Jak zwiększyć wchłanianie witaminy D? Przyjmuj ją w ten sposób, a będzie efektywniej działać!

Główne źródło witaminy D w organizmie stanowi synteza skórna. Witamina ta produkowana jest pod wpływem promieni słonecznych w dolnych warstwach naskórka. Nie ma więc możliwości, żeby zapotrzebowanie organizmu na nią pokryć za pomocą diety. Jednak ze względu na słabe nasłonecznienie w naszym kraju, które nawet w najbardziej słonecznym okresie od kwietnia do września jest niewystarczające, prawie 90 proc. Polaków ma niedobory witaminy D. Z tego względu, choć od maja do końca września, nie jest konieczna suplementacja witaminy D3, ale dla większości z nas jednak zalecana.

Dawkowanie witaminy D sprawdź w artykule:

Objawy niedoboru witaminy D

Witamina D spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji i jest niezbędna do jego prawidłowego działania. Przede wszystkim reguluje ona poziom wapnia i fosforu w organizmie. Dzięki temu wpływa na wzrost i rozwój kości oraz zębów. Wspomaga też pracę układu immunologicznego i działa przeciwzapalnie. Prawidłowy jej poziom w organizmie zapewnia wyższą odporność na infekcje.

Niedobór witaminy D może powodować objawy takie jak:

  • zaburzenia funkcjonowania układu kostnego, np. osteoporoza, krzywica,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • bóle kości i stawów,
  • bezsenność lub częste wybudzanie się w nocy,
  • częste infekcje,
  • nasilone wypadanie włosów,
  • obniżony nastrój.

Długotrwały niedobór witaminy D może prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób takich jak osteoporoza, krzywica, depresja, choroby serca, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby zapalne i autoimmunologiczne, a także nowotwory.

Chcesz zwiększyć wchłanianie witaminy D? Zastosuj te 5 wskazówek, a szybko zauważysz efekty jej działania

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zwiększyć wchłanianie witaminy D? Przyjmuj ją w ten sposób, a szybko poczujesz efekty. To wspiera jej przyswajanie - Strona Zdrowia

Wróć na solina.naszemiasto.pl Nasze Miasto